|
BAUTERS
(Paul) et BUYSSE (Raoul) De oostvlaamse watermolens.
Inventaris 1980. Gent, 1980.
In-8° broché, 197 p., nombreuses illustrations en
noir, (collection « Kultureel Jaarboek voor de Provincie
Oost-Vlanderen », Bijdragen Nieuwe Reeks, nr 11).
Inventaris Oostvlaamse
watermolens :
Aaigem : Engelse molen.
Aaigem : De Waterrat
Balegem.
Bambrugge.
Bavegem.
Borsbeke : Carolusmolen.
Denderwindeke : Schoreelsmolen.
Elene.
Elst : Perlinckmolen of molentje te Berlijn.
Erembodegem.
Erpe : Cottemmolen.
Erpe : Van der Biestmolen.
Etikhove : Ladeuzemolen.
Gontrode : Watermolen van Roo.
Herzele : 's Heerenmeersen.
Hundelgem : Pedes molentje.
Iddergem : Eenemolen.
Impe : Riddermolen.
Kwaremont.
Leupegem : Nonnemolen.
Maarke-Kerkem : Ter Borchtmolen.
Massemen : Van Hauwermeirsmolen.
Massemen : Maalbroekmolen.
Mater : Zwadderkot- en watermolen.
Meerbeke : Fonteintjesmolen.
Melden : Nedermolen.
Mere : De Graevemolen of « Bij
Mulderkens ».
Mere : Molen ten Broek.
Mere : Gotegemmolen.
Michelbeke : Boembekemolen.
Moortsele.
Mullem : Bekemolen.
Munkzwalm : Zwalmmolen of Ten Bergemolen.
Nederbrakel : Slijpkotmolen.
Nederzwalm-Hermelgem : Van der Lindensmolen.
Nederzwalm-Hermelgem : Ter Biestmolen
of Simoensmolen.
Ottergem : de Watermeulen.
Roborst : Machelgemmolen of Bostmolen.
Ronse : Brembosmolen.
Rupelmonde.
Schellebelle.
Schorisse : Kasteelmolen.
Sint-Denijs-Boekel : Moldergemmolen.
Sint-Lievens-Houtem : de Watermolen.
Sint-Maria-Latem : Ijzerkotmolen.
Strijpen : Molen Van den Borre.
Velzeke-Ruddershove : Driesmolen.
Viane : Mertensmolen.
Welden : Toysschemolen.
Wichelen : de Watermolen.
Zarlardinge : Molen te Walle.
25 euros (code de commande
: 12607).
BEAUCOURT DE
NOORTVELDE (Patrice). Description historique de l'eglise collegiale
et paroissiale de Nôtre Dame a Bruges, ...
Bruges, De Busscher, 1773.
Ouvrage relié
avec :
- Relation exacte de la prise de Gand
le 11. juillet 1745 ;
- Mémoires sur les questions proposées
par l'Académie Impériale et Royale des Sciences
et Belles-Lettres de Bruxelles,
qui
ont remporté les Prix en M. DCC. LXXVIII ;
- Dissertation de M. l'abbé Ghesquiere,
Historiographe de S.M.I.R.A. sur les différens genres
de médailles antiques.
Beeringen 1907-1957. Bruxelles, Goossens, 1958. In-4° collé
sous Rhodoïd et étui, [108] p., nombreuses reproductions
photographiques en noir et en couleurs, texte en français
et en néerlandais.
@ Publication éditée
à l'occasion du cinquantenaire de la création de
la Société Anonyme des Charbonnages de Beeringen,
dans le bassin houiller de la Campine qui prolonge à l'ouest
les gisements du Limbourg hollandais et du bassin d'Aix-la-Chapelle.
30 euros (code de commande
: 12561).
BROUWERS (D.) Contribution
à l'histoire des États du Duché de Limbourg
au XVIIIe siècle.
Liège, s.d. In-8° broché, 31 p.
@ Extrait
du Bulletin de l'Institut archéologique liégeois,
t. XXXIV.
6 euros (code de commande
: 241/67).
CHARLES (J.L.) La
ville de Saint-Trond au Moyen Âge. Des
origines à la fin du XIVe siècle. Paris, Les Belles Lettres,
1965. In-8° sous reliure d'éditeur, 488 p., illustrations
et 6 plans dépliants hors texte, (collection « Bibliothèque
de la Faculté de Philosophie et Lettres de l'Université
de Liège », fascicule CLXXIII), envoi de l'auteur.
40
euros (code de commande : 277/65).
CHASTELAIN (Jean-Didier)
Vie et mort du Pays du Zwin. Bruxelles, Office de Publicité,
1949. In-12 broché, 89 p., illustrations hors texte, («
Collection Nationale », n° 98).
6,50 euros (code de commande
: 1227).
[COCKSHAW (P.) et DOGAER (G.)
La valeur historique des représentations du Grand Conseil
établi sous Charles le Téméraire à
Malines. Mechelen, 1973.
In-8° agrafé, [17 p.], illustrations, tableaux et
une grande planche dépliante en couleurs hors texte, envoi
de l'auteur.
@ Extrait
du tome LXXVII-2-1973 des Handelingen van de Koninklijke Kring
voor Oudheidkunde, Letteren et Kunst van Mechelen.
9 euros (code de commande
: 308/63).
Communes de Belgique.
Dictionnaire d'histoire et
de géographie administrative. 4.
Flandre. (Mid-Z). Bruxelles, Crédit
Communal - Renaissance du Livre, 1981. In-8° sous reliure
et jaquette d'éditeur, pp. 2426-3075, illustrations.
20 euros (code de commande
: 6589).
[DE BOOM (Emmanuel),
DENUCÉ (Jean) et VERHEYDEN (Prosper)] Antwerpen's Onze-Lieve-Vrouwe-Toren. Antwerpen, Stadsbestuur,
1927. In-4° broché, gravure sur bois de Joris Minne
en couverture XIII p., 32 ff. d'illustrations commentées,
couverture défraîchie.
25
euros (code de commande : 292/65).
De Cur à cur.
Cent ans. Surs des Sacrés-Curs et uvre
de lEnfant Jésus de Prague 1894-1994. Tongres. Heverlee, Surs des Sacrés-Curs,
[1994]. In-4° broché, 197 p., nombreuses illustrations.
10 euros (code de commande
: 2785).
DE COSTER (Charles) Légendes flamandes.
Texte intégral de l'édition Lacomblez. Précédées
d'une préface par Émile Deschanel. Bruxelles,
Lamertin, 1926. In-12 broché, 203 p., exemplaire numéroté.
19 euros (code de commande
: 260/66).
DEWALHENS (Paul)
Tirlemont. Histoire de la Ville, de ses
particularités et de ses monuments. Tirlemont, Syndicat d'Initiative,
1956. In-8° broché, 87 p., illustrations, plan hors
texte.
13 euros (code de commande
: 1252).
DE WULF. Generalen
index ofte substantieel kortbondig begryp der materien,
begrepen in de
vyf placcaert-boecken van Vlanderen.
Gand, Goesin,
1766.
Bon
exemplaire de cet ouvrage essentiel pour l'étude des lois
de la Flandre.
DHONDT (Jan) Les origines
des états de Flandre.
Louvain, Nauwelaerts, 1950. In-8° broché, 52 p.
8 euros (code de commande
: 263/67).
[ESTRIX (Jean-François-Xavier)].
OLIVIER (J.) Aen den groot agtbren,
edelen heer J.F.X. Estrix, lid der Tweede Kamer, ter feeste van
zyne instellinge als burgemeester der stad Mechelen, den 13 meêrt
1821. [Mechelen],
F.-J. Van der Elst, [1821]. In-4° broché d'origine,
[8 p.], exemplaire en bel état malgré quelques
rousseurs.
15 euros (code de commande
: 13/58 - vendu).
[FLORIS V]. OBREEN
(Henri) Floris V graaf van Holland en Zeeland heer
van Friesland 1256-1296. Gand, Van Goethem, 1907. In-8° broché,
XLVII + 177 p., (collection « Université de Gand,
Recueil de Travaux publiés par la Faculté de Philosophie
et Lettres », 34e fascicule).
25
euros (code de commande : 301/65).
Handelingen
der Maatschappij voor Geschiedenis en Oudheidkunde te Gent. Nieuwe Reeks - Deel XXIV. 1970. Gent, 1970. In-8° broché, 152 p.,
illustrations.
@ Ce volume contient :
Jerusalem in Sint-Baafs te Gent. Een bijdrage over het godsdienstig
leven van Gent en het leven in de Sint-Baafsabdij, par J.
Winnepenninckx ;
The population of fourteenth-century Ghent, par David
M. Nicholas ;
De datering van de Duinkerke III-B transgressie en het dijksysteem
ten noorden van Brugge, par Nicole Pannier ;
De oprichting van het koninkrijk België weerspiegel in
« Den Vaderlander », par A. Braekman-Devolder
15 euros (code de commande
: 10916).
Handelingen van de Leden en van
de Staten van Vlaanderen (1384-1405). Excerpten uit de rekenigen der steden, kasselrijen
en vorstelijke ambtenaren. Door
W. Prevenier. Bruxelles, Palais des Académies,
1959. In-4° sous reliure d'éditeur, XXXII + 488 p.,
("Commission Royale d'Histoire").
20 euros (code de commande
: CRH/8).
Handelingen van de Leden en van
de Staten van Vlaanderen (1405-1419). Excerpten uit de rekenigen der steden, kasselrijen
en vorstelijke ambtenaren. Deel I (24 maart 1405 - 5 maart 1413). Door A. Zoete. Bruxelles, Académie
Royale de Belgique, 1981. In-4° sous reliure d'éditeur,
XLVIII + 704 p., (« Publications de la Commission Royale
d'Histoire - In quarto »), exemplaire non coupé.
50 euros (code de commande
: 1864).
Handelingen van de Leden en van
de Staten van Vlaanderen (1405-1419). Excerpten uit de rekenigen der steden, kasselrijen
en vorstelijke ambtenaren. Deel II (10 maart 1413 - 7 september
1419). Door A. Zoete.
Bruxelles, Académie Royale de Belgique, 1982. In-4°
sous reliure d'éditeur, pp. 705-1627, (« Publications
de la Commission Royale d'Histoire - In quarto »), exemplaire
non coupé.
60 euros (code de commande : 1865).
Handelingen van de Leden en van
de Staten van Vlaanderen (1467-1477). Excerpten uit de rekeningen van de Vlaamse steden,
kasselrijen en vorstelijke ambtenaren.
Door Willem Pieter Blockmans. Bruxelles, Académie
Royale de Belgique, 1971. In-4° sous reliure d'éditeur,
XXXV + 352 + V p., (collection « Commission Royale d'Histoire
- In-quarto »).
20 euros (code de commande
: 292/63).
Handelingen van de Leden en van
de Staten van Vlaanderen. Regeringen van Maria van Bourgondië
en Filips de Schone (5 januari 1477 - 26 september 1506). Excerpten uit de rekenigen van de Vlaamse steden
en kasselrijen en vorstelijke ambtenaren. IIe Deel. Na de vrede
van Kadzand (1492). Door Willem
Pieter Blockmans. Bruxelles, Académie Royale de Belgique,
1982. In-4° sous reliure d'éditeur, pp. 607-1156,
(« Publications de la Commission Royale d'Histoire - In
quarto »), exemplaire non coupé.
35 euros (code de commande
: 1867).
Handelingen van de Leden en van
de Staten van Vlaanderen. Regering van Filips de Goede (10 september
1419 - 15 juin 1467).
Excerpten uit de rekenigen van de Vlaamse steden en kasselrijen
en vorstelijke ambtenaren. Deel I. Tot de onderweping van Brugge
(4 maart 1438). Door Willem
Pieter Blockmans. Bruxelles, Académie Royale de Belgique,
1990. In-4° sous reliure d'éditeur, XIX + 746 p.,
(« Publications de la Commission Royale d'Histoire - In
quarto »), exemplaire non coupé.
55 euros (code de commande
: 1868).
HANSAY (Alfred) Étude sur la formation et
l'organisation économique du domaine de l'abbaye de Saint-Trond
depuis les origines jusqu'à la fin du XIIIe siècle.
Gand, Engelcke, 1899. In-8° broché, XVI + 138
p., (collection « Université de Gand - Recueil des
Travaux publiés par la Faculté de Philosophie et
Lettres », 22e fascicule), exemplaire non coupé,
manque au dos.
20 euros (code de commande
: 298/69).
HERREMANS (Maurice-Pierre) La question flamande. Essai.
Bruxelles, Meurice, 1948. In-8° broché, 205 p., feuillet
d'errata volant, (« Collection des Études Politiques,
Économiques & Sociales »), exemplaire du Service
de Presse, hommage de l'auteur.
20 euros (code de commande
: 301/69).
JACOBS (Jozef)
De verouderde woorden bij Kiliaan. Gent, Siffer, 1899.
In-8° débroché, X + 242 p., (« Koninklijke
Vlaamsche Academie voor Taal- en Letterkunde »).
20 euros (code de commande
231/66).
KESTELOOT (Edgar) Réserves et parcs naturels de Belgique
(partie Nord).
Bruxelles,
Rossel, 1977. In-8° broché, 120 p., illustrations,
(collection « Nouveaux Guides », n° 4).
7,50 euros (code de commande : 6235).
KINTSSCHOTS (L.) Anvers et ses faubourgs.
Guide historique et description des monuments.
Bruges, Desclée de Brouwer, [1894]. In-12 sous cartonnage
d'éditeur, XII + 237 p., illustrations, un plan en couleurs
volant, (« Guides Belges »).
20 euros (code de commande
: 6927).
LAENEN (chanoine
J.) Introduction à l'histoire paroissiale
du diocèse de Malines. Les institutions. Bruxelles, Dewit, 1924. Fort in-8° broché,
469 + VIII p., cachet d'appartenance à la page de garde.
30
euros (code de commande : 319/65).
LAENEN (J.) Kerkelijk en
Godsdienstig Brabant vanaf het begin der IVe tot in de XVIe eeuw
of Voorgeschiedenis van het Aartbisdom Mechelen. Antwerpen, De Sikkel, 1935. In-8° broché,
289 p., la couverture manque.
19 euros (code de commande
: 2806).
LAMEERE (J.) Cour
d'appel de Gand. De notre procédure criminelle à
la fin de l'Ancien Régime. Discours prononcé
par M. Lameere, Procureur-Général à l'audience
solennelle de rentrée du 1er octobre 1890 et dont la Cour
a ordonné l'impression. Bruxelles, Alliance Typographique, 1890.
In-8° broché, 56 p.
13
euros (code de commande : 275/62).
LESPINOY
(Philippe). Recherche des antiquitez et noblesse de Flandres....
Douai, Wyon,
1631.
Édition originale
de cette importante étude généalogique abondamment
illustrée.
LINDEMANS (Jan) Toponymie
van Opwijk. Brussel,
Standaard-Boekhandel, 1930. In-8° broché, X + 219
p., une carte dépliante hors texte, (collection «
Nomina Geographica Flandrica », Monographieën I),
rousseurs.
15
euros (code de commande : 325/65).
MARECHAL (Jos.)
Geschiedenis van de Brugse Beurs.
Brugge, De Anjelier, 1949. In-8° sous cartonnage d'éditeur,
98 p., 19 planches hors texte, hommage de l'auteur, étui.
15 euros (code de commande
: 296/67).
MARTENS
(Mina) Le censier ducal pour une partie de la circonscription
de Louvain en 1366. Bruxelles,
Palais des Académies, 1962. In-8° broché, 130
p., un plan, (« Commission royale d'Histoire »),
exemplaire non coupé sur vergé d'Arches.
Extrait de l'introduction
:
« Le censier ducal pour l'ammanie de Bruxelles a été
publié par nous en premier lieu, en considération
de sa date : c'est le plus ancien document du genre conservé
pour le domaine ducal brabançon.
Il nous a paru utile de donner, en second lieu, une édition
du censier ducal pour la circonscription de Louvain, dont on
sait qu'elle est à l'origine des possessions domaniales
de la maison de Brabant.
Nous avons cru pouvoir nous écarter ainsi de l'ordre chronologique,
car, bien qu'il ne soit guère antérieur à
1366, le texte concernant Louvain permettait d'utiles comparaisons
avec Bruxelles.
Le bénéfice de cette comparaison s'établissait
en ordre principal à l'échelon urbain : les deux
villes, leurs habitants, leurs rues et lieux dits, certaines
de leurs institutions pouvaient être confrontés.
Il en allait autrement des localités relevant des circonscriptions
soumises aux receveurs de Bruxelles et de Louvain. Si nous disposions
d'un texte complet pour Bruxelles, celui de Louvain ne dénombre
que les censitaires de Holsbeek, de Pellenberg, de Velthem et
de Kelfsele, faisant abstraction de ceux de Hérent, Thildonc,
Winxele, Wijgmael, Rhode-Saint-Pierre, Berthem et Binswijck.
Le censier de 1366 pouvait donc paraître incomplet. S'il
l'est à coup sûr, en égard à toute
la circonscription, il ne fut probablement jamais plus long.
Il est en effet curieux de constater que les cens domaniaux de
la circonscription de Louvain ne furent jamais consignés
dans un registre unique, mais dans des registres de circonscriptions
partielles relevant, probablement, de subordonnés au receveur
de Louvain.
Quoi qu'il en soit, on doit moins regretter l'absence de mentions
concernant certaines localités de la circonscription,
que celles-ci sont restées très rurales et que
les biens s'y repèrent avec plus de facilité. Ce
qui importe assurément, c'est que le censier de 1366 établit
en clair la situation particulièrement complexe de Louvain.
Nous ne reviendrons plus sur les considérations générales
relatives à la nature des censiers, développées
dans notre publication précédente.
En ce qui concerne le censier relatif à Louvain, il est
certain qu'on est en présence de la copie d'un document
plus ancien ; le modèle bruxellois de 1321, déjà
probablement la copie d'un censier antérieur, constitue
une indication dans ce sens.
S'il ne nous est pas permis d'identifier, à coup sûr,
le scribe du censier avec le receveur ducal à Louvain,
Gérard de Alphen, qui nous présente le texte, fl
n'en est pas moins certain que c'est sous sa direction que celui-ci
a été rédigé. »
10 euros (code de commande
: 11323).
MEERBERGEN
(J.) Sint Albertus
van Leuven. Antwerpen, Vlaamsche Boekcentrale, 1935.
In-8° broché, XVI,165 p.
Introduction :
« In de glorievolle rij van onze nationale heiligen staat
Albertus van Leuven op een voorrang :
als bisschop, prins der Kerk, en als kamper en martelaar voor
het heilig recht der Kerk ;
als hooggeboren prins van zijn land, telg van het hertogelijk
hof van Brabant, wiens roemrijk geslacht voortleeft in het hoogvereerde
koningshuis van België ;
als patroon van den onvergetelijken Koning-Soldaat, en van Z.
K. H. Albert, prins van Luik, en van vele duizende landgenooten.
Geen vlekje in België of zijn naam wordt er gedragen.
In zake Albertusbiografieën zijn onze waalsche landgenooten
milder toebedeeld. Er komt maar één in 't nederlandsch
gestelde levensbeschrijving vóór, deze van kanunnik
Dr J. David, hoogleeraar te Leuven, en nog dateert ze van vóór
'n eeuw terug.
Moge deze bijdrage, die vooral gelijktijdige oorkonden, op de
eerste plaats « Vita Alberti episcopi Leodiensis »
(einde XIIe eeuw) verwerkt, tot glorie dienen van God, en tot
meer verheerlijking van een onzer groote nationale heiligen.
Heilige Albertus van Leuven, zegen den koning, de koningin-moeder,
onze prinsen, in hun zware beproevingen.
Zegen ons volk, uw volk, en bewaar het in houwe trouw aan God
en Kerk. »
15 euros (code de commande
: 11350).
MERGHELYNCK
(Arthur)
Monographie de l'Hôtel-Musée
Merghelynck à Ypres. Flandre Occidentale, Belgique. Les
édifices antérieurs à la bâtisse actuelle,
leur histoire, leurs possesseurs 1340-1774. Notice historique
sur l'hôtel actuel et ses propriétaires 1774-1892.
Sa construction, sa décoration, 1774-1777. Son aménagement
en musée, son mobilier, ses collections etc. 1892-1900.
Guide descriptif des bâtiments et catalogue sommaire des
principales curiosités qu'ils renferment accompagné
de trois plans & de quinze planches en photogravure. Ypres,
Imprimerie Tyberghien-Fraeys, [1900]. In-8° broché,
139 p., planches hors texte, plans, bel exemplaire peu affecté
par les habituelles rousseurs.
Extrait de l'avant-propos
:
« Au mois d'octobre 1894, parut sur l'Hôtel Merghelynck,
notre album totalement épuisé aujourd'hui
grand in-quarto, contenant une notice et trente planches
en phototypie [...]
Nous eûmes deux fois tort en faisant cette publication
si prématurément : d'abord, celui de faire une
uvre incomplète et renfermant quelques inexactitudes,
maints appartements de l'Hôtel n'ayant pas encore à
cette époque le mobilier qu'ils ont aujourd'hui, et ensuite,
celui de faire imprimer un volume dont la forte dépense
matérielle a eu pour résultat inévitable
d'en rendre le prix de vente inaccessible à beaucoup de
bourses.
C'est pour combler partiellement cette lacune et vulgariser notre
uvre, que nous publions de nouveau la notice en question,
entièrement refondue, complétée et documentée,
cette fois suivie de descriptions fort littéraires
de l'Hôtel-Musée et des curiosités
qu'il renferme, le tout en un petit volume portatif, d'un prix
plus abordable que son aîné. Il formera une espèce
de guide et catalogue sommaire du Musée et de ses collections,
s'adressant en même temps au touriste, qui viendra visiter
notre immeuble. »
25 euros (code de commande
: 11349).
MONIER (Raymond)
Les institutions financières du comté
de Flandre du XIe siècle à 1384. Paris,
Domat-Montchrestien, 1948. In-8° broché, 96 p.
19
euros (code de commande : 367/62).
NUYENS (E.
M.Th.W.) De Staatkundige Geschiedenis der
Provincie Limburg vanaf haar ontstaan tot aan haar uiteenvallen
in 1839. Maastricht, Limburgs Geschied- en Oudheidkundig
Genootschap, 1956. In-8° broché, 192 p., illustrations,
(collection « uitgegeven door Limburgs Geschied- en Oudheidkundig
Genootschap gevestigd te Maastricht », nr 2), exemplaire
non coupé.
20 euros (code de commande
: 331/69).
[OLIVIER (Jean-Baptiste)].
RYMENANS (J.-B.) Aen den edelen achtbaeren
heer J.-B. Olivier, Ridder
der Orde van den Nederlanschen Leeuw, Burgemeester der Stad Mechelen
op den dag van zyne instellinge den 10den april 1826. Mechelen, Van Velsen-Van
der Elst, [1826]. In-4° broché d'origine,
[8 p.], exemplaire en bel état.
15 euros (code de commande
: 14/58).
[OLIVIER (Jean-Baptiste)].
Geluk-Wensch aen den wel edelen agtbaeren heer, mynheer Joannes
Baptista Olivier, vice-président
der Gedeputeerde Staeten des Provintie Antwerpen, Ridder der
Orde van den Nederlanschen Leuw, enz., thans door de gunst van
Zyne Majesteyt den Koning benoemt tot het waerdig ampt van Burgermeester
der stad Mechelen, ter gelegenheyd zan zyne installatie op den
10 april 1826. S.l.n.d.
In-4° broché d'origine, [8 p.], trace de
pliure verticale.
15 euros (code de commande
: 15/58).
Le Patrimoine
monumental de la Belgique. Volume 1: Province de Brabant, arrondissement
de Louvain. 2ème édition. Liège,
Mardaga, 1971. In-8° sous reliure et jaquette d'éditeur,
462 p., illustrations, plans, une carte générale.
12 euros (code de commande
: 334/69).
ROOSES (Max) Oud
Antwerpen - Le vieil Anvers. Aquarelles et dessins de Frans Van Kuyck.
Bruxelles, Lyon-Claessen, 1894. In-12 à l'italienne, 96
p. (texte sur deux colonnes) + 16 ff. n. ch. sur papier vert
et ne contenant que des publicités, illustrations dans
le texte et deux planches en couleurs hors texte, exemplaire
bien complet de son plan qui manque souvent, rousseurs.
@ Édition bilingue.
25
euros (code de commande : 344/65).
SABBE (Étienne) Anvers
métropole de lOccident (1492-1566). Bruxelles, La Renaissance du Livre, 1952. In-12
broché, 119 p., (collection « Notre Passé
», sixième série, n° II), exemplaire
non coupé, envoi de lauteur.
9 euros (code de commande
: 338/72).
Scaldis. Tentoonstelling.
Oude kunst en cultuur, Hedendaagse kunst, economie. Antwerpen, 1956. In-8°
broché, XXIV, 210 p., illustrations hors texte.
@ Catalogue de l'exposition organisée
à Anvers, Stedelijke Feestzaal & Provinciaal Veiligheidinstituut,
du 20 juillet au 9 septembre 1956.
Toelichting tot de
catalogus :
« In deze catalogue werden de drie
afdelingen opgenomen, die samen de Scaldis Tentoonstelling vormen
in de Scheldestad.
De afdeling « Oude Kunst en Cultuur »
opgesteld in de Stedelijke Feestzaal, door het Antwerpse
stadsbestuur ter beschikking gesteld van de inrichters
brengt enkele flitsen uit het zo rijke als verscheiden culturale
verleden van het Antwerpse Scheldegebied. Naast de meer algemeen
gekende aspecten zoals de roemrijke Antwerpse schilderschool,
de tekeningen en de prenten, de plastiek, het gedrukte boek
was het wellicht ook aangewezen de aandacht te trekken op deze
domeinen van het artistiek leven uit vroeger dagen, die de laatste
jaren minder in het brandpunt van de publieke belangstelling
gestaan hebben. Wij denken hierbij o.m. aan de miniatuurkunst
vóór de 16e eeuw een terrein dat nog
braakgrond is wij denken ook aan de boekbindkunst
na Plantin, aan de koperbewerking, die volgens de laatste bevindingen
van groter betekenis zou geweest zijn dan tot nu toe gedacht
werd. Ook het edelsmeedwerk van Antwerpse makelij is hier goed
vertegenwoordigd en terecht : niet alleen produceerden onze
edelsmeden zeer veel, zodanig dat men in het gehele Vlaamse land
hun werk terugvindt, maar ook kwalitatief behoort o.m. wat een
Melijn, een Moermans, een Lepies gewrocht hebben tot het allerbeste.
Ook de Antwerpse wapensmeedkunst schijnt volgens de jongste ontdekkingen
zeer belangrijk te zijn geweest : de naam van Libaerts is
voortaan in de mond van alle buitenlandse specialisten. Speciaal
mag hier ook gewezen worden op twee afdelingen, die buiten de
betreden paden gaan. De eerste brengt een overzicht van de bouwkunst,
sinds de laatgotiek, over de expansieve Floris-renaissance en
de zwierige barok, naar de typisch lokaal-Antwerpse rococo van
een Van Baurscheit. Is deze afdeling uitteraard documentait ingesteld,
de tweede zal stellig op iedere bezoeker een grote indruk maken.
Op advies van Mevr. M. Crick-Kuntziger, de ook internationaal
erkende bevoegdheid op het gebied van de tapijtkunst in de vroegere
Nederlanden, werd een uitgebreid ensemble samengebracht van te
Antwerpen zelf geweven of elders, naar patronen van Antwerpse
kunstenaars tot stand gekomen wandtapijten een ensemble
dat ongetwijfeld de belangstelling zal wekken zowel van kenner
als van leek.
In de zalen van het Provinciaal Veiligheidsinstituut
zal men een overzicht vinden van hetgeen de kunstenaars in de
Provincie Antwerpen in de laatste vijftigjaar uitgebeeld hebben,
en dit zowel op het gebied van de zuivere plastische kunsten
als voor de kunstambachten. Naast vele bekende namen, vermeldt
de catalogue ook vertegenwoordigers van de jongere generaties,
van de meer recente stromingen op artistiek gebied. Ingevolge
een overeenkomst tussen de inrichters in de drie provincies,
zal deze afdeling slechts een tijd te Antwerpen worden tentoongesteld,
tot 5 augustus, om dan achtereenvolgens te Doornik en te Gent
te gast te ziin. Intussen bevinden zich reeds een aantal werken
te Doornik, naar aanleiding van de plechtige opening aldaar van
de eerste der drie Scaldis Tentoonstellingen door Z.M. de Koning.
In het Provinciaal Veiligheidsinstituut zullen dan om de beurt
de Oostvlaamse en de Henegouwse kunstenaars exposeren.
Op de eerste en tweede bovenverdieping van
hetzelfde gebouw werd de Economische Afdeling ondergebracht.
De promotors beoogden hiermede een inzicht te willen geven in
de groei, de huidige toestand en de toekomstmogelijkheden van
de economische bedrijvigheid in het Scheldebekken van onze provincie.
De nota's van de catalogue werden opgesteld
door de respectieve medewerkers der verschillende afdelingen.
De algemene redactie berustte bij P. Baudouin, Conservator van
het Sterckshof, het Provinciaal Museum voor Kunstambachten te
Deurne, die tevens verantwoordelijk is voor de vertaling van
de in de Franse taal gestelde bijdragen. In de nota's van de
afdeling « Oude Kunst en Cultuur » wordt
alleen verwezen naar tentoonstellingscatalogi, waarin een uitvoerige
behandeling of nieuwe gegevens, te vinden zijn. Ook de literatuuropgave
werd in die zin opgesteld, waarbij evenwel ook verwijzingen naar
pe speciale repertoria werden opgenomen. De lijst der gebruikte
afkortingen zal men hieronder vinden. Van verwijzingen naar meer
algemene werken, handboeken en z.g. standaardwerken werd afgezien.
Het kan ook niet de bedoeling zijn hier steeds te verwijzen naar
algemene bronnenpublicaties, zoals de geannoteerde uitgave van
de Liggeren van de St.-Lucasgilde door Ph. Rombouts en
Th. Van Lerius (1872). »
10
euros (code de commande : 12664).
SCHELLEKENS (Jozef)
Turnhout, de hoofstad van de Kampen. Amsterdam, Allert de Lange,
1949. In-12 sous cartonnage d'éditeur, 155 p., illustrations,
(« Heemschut-serie », deel 66).
7,50 euros (code de commande
: 1307).
SIMENON (Guillaume) L'organisation
économique de l'abbaye de Saint-Trond depuis la fin du
XIIIe siècle jusqu'au commencement du XVIIe siècle.
Bruxelles, Académie
Royale de Belgique, 1912. In-8° broché, 632 p., deux
cartes dépliantes hors texte, (« Classe des Lettres
et des Sciences Morales et Politiques et Classe des Beaux-Arts.
Mémoires », Collection in-8°, deuxième
série - tome X - fascicule II), manque au dos, couverture
défraîchie
20 euros (code de commande
: 361/64).
Stad
Mechelen. 500 jaar grote raad. 1473-1973. Tentoonstelling van Karel de Stoute tot Keizer
Karel. Mechelen, 1973. Grand
in-8° broché, 247 p., illustrations en noir et en
couleurs, on joint la brochure de 28 p., qui contient la traduction
des textes en français.
@ Il
s'agit du catalogue de l'exposition éponyme organisée
au Cutureel Centrum Burgemeester A. Spinoy, à Malines,
du 16 septembre au 4 novembre 1973.
Inhoudstafel :
- De reizende Grote Raad (ca. 1435-1473),
Het Parlement (1473-1504), de reizende Grote Raad (1477-1504)
en de Grote Raad van Mechelen (1504-1796).
- De Bourgondische Staat.
- De betrekkingen tussen de Parlementen
in Bourgondië en de Grote Raad te Mechelen.
- De Bourgondische kunst onder de Hertogen
van Valois.
- Mechelse kanttekeningen bij de kunst
tot ca. 1550.
- Rechtshistorische afdeleing.
1. De filiatie van
de Drie Grote.
2. De Gollega's van
het Parlement van Mechelen.
3. De vier perioden
van het Parlement.
- Catalogus der Kunstafdeling.
1. Schilderijen.
2. Beeldhouwwert
en Albast.
3. Tekeningen en
Grafiek.
4. Handschriften en Miniaturen.
5. Kunstambachten.
6. Numismatiek.
- Biografische notities.
20 euros (code de commande
: 12544).
STEURS (Willy)
Naissance d'une région. Aux origines de la Mairie de
Bois-le-Duc. Recherches sur le Brabant septentrional
aux 12e et 13e siècles. Bruxelles, Académie
Royale de Belgique, 1993. In-8° broché, 426 p., (collection
« Mémoires de la Classe des Lettres » Collection
in 8°, 3e série, tome III), jaquette.
25 euros (code de commande
: 356/69).
Tafels van de resolutieboeken
der Staten van Vlaanderen. I. 1580-1583 en 1614-1631, uitgegeven door Hubert Van Houtte. II.
1631-1658 uitgeegeven door J. Dhondt. Brussel,
Paleis der Academien, 1941. In-4° brochés, X + 128
et 958 p.
Les deux volumes : 40
euros (code de commande : 3349).
THYS (Augustin) Historique
des rues et places publiques de la Ville d'Anvers. Anvers, Gerrits, 1873. In-8°
demi-percaline verte à coins, VII, [1 bl.], 520 p., annotations
aux pages IV-VII, l'ouvrage est bien complet mais le cahier des
pages 41-56 n'a été ni relié ni rogné,
rare.
@ L'auteur précise les thèmes
traités dans l'ouvrage : « Origine des
noms des rues, altérations
nombreuses et traductions incorrectes - Détails topographiques
- Églises, chapelles, établissements religieux
et fondations diverses - Monuments, hôtels et maisons historiques
- Descriptions, notices biographiques, épisodes, anecdotes,
légendes, etc. »
50
euros (code de commande : 12668).
VAN BOSTRAETEN (Ch.) De Nederzetting
sloten en de merovingische begraafplaats te Gent-Port Arthur. Brussel, Gemeentekrediet
van België, 1972. In-8° broché, X, 141 p., illustrations
in et hors texte, (« Pro Civitate - Historische Uitgaven
», n° 25).
Extrait de l'introduction
:
« Onderhavige studie kan verantwoord worden vanuit meerdere
standpunten, zowel uit het archeologische als uit het historische,
zowel uit dat van de lokale geschiedschrijving als dat van de
méthodologie der historiografie... In de eerste plaats
was op archeologisch vlak een nieuwe, grondige studie van de
Merovingische begraafplaats te Gent-Port Arthur en haar overblijfselen
een dringende noodzaak geworden. De laatste, enigszins betrouwbare
uitgavel ervan dateert immers reeds uit 1938, en deze krioelt,
evenals de vorige trouwens van onnauwkeurigheden en achterhaalde
stellingnamen. Sindsdien is er een rijke literatuur verschenen
over de vroegmiddeleeuwse grafvelden en hun problemen, en recente
werken over typologie en chronologie van Duits materiaal stellen
dateringen voor, die slechts mits kleine aanpassingen ook op
dat uit onze streken toepasselijk blijken te zijn. Daarenboven
hebben de opgravingen van Dr. Roosens en Dr. Janssens op het
grafveld te Grobbendonk onlangs het vraagstuk der Merovingische
brandgraven weer geactualiseerd. Daarom bezorgen wij hierbij,
als eerste deel van onze studie, de verlangde nieuwe editie van
de necropool van Port Arthur. Na een historien van de « opgravingen »
van 1917 en de lotgevallen van het vondstmateriaal, stellen wij
een typologisch ingedeelde catalogue van het laatste voor, waarin,
aan de hand van een uitgebreid vergelijkingsmateriaal, getracht
wordt ieder stuk afzonderlijk zo scherp mogelijk kritisch te
dateren. Dan volgt een hoofdstuk, gewijd aan de archeologische
interpretatie ; daarin pogen wij de necropool of althans
het blootgelegde deel ervan in zijn oorspronkelijke toestand
te reconstrueren. Vooral aan de hand van de schaarse gegevens
over de onderlinge samenhang der overblijfselen spannen wij ons
in om het aantal der ontdekte graven te achterhalen en buigen
wij ons over het ingewikkelde probleem van het grafritueel, lijkverbranding
en/of -begraving ? Ook bouwen wij een algemene datering van de
begraafplaats op. Deze paragrafen moeten vanzelfsprekend eveneens
een beroep doen op vergelijkingsmateriaal. Een hoofdstuk over
de historische interpretatie besluit tenslotte deze bronnenuitgave.
Daarin trachten wij enkel aan de hand van archeologische
overblijfselen op zichzelf en in hun gereconstrueerd verband,
en van wat uit de algemene geschiedenis bekend is, de
economische, sociale en religieuze achtergronden te peilen van
de nederzetting waarbij het grafveld behoorde.
Zo belanden wij bij de historische verantwoording van onze studie.
In de jaren volgend op de tweede wereldoorlog zijn er talrijke
werken en artikels verschenen over de geschiedenis en
meer bepaald de oudste van Gent en omgeving. Deze steunen
respectievelijk op geschreven bronnenmateriaal, toponymische
gegevens of geografische bouwstoffen, en hebben elkaar wederzijds
beïnvloedend, tot duidelijk afgelijnde, vrij homogene resultaten
geleid. In deze interdisciplinaire samenwerking is de archéologie
tot dusver de grote afwezige gebleven. Wanneer wij hierbij een
historische interpretatie voorstellen van de overblijfselen uit
de Merovingische begraafplaats van Gent-Port Arthur, dan doen
wij eigenlijk niets anders dan een opvallende en ontoelaatbare
leemte opvullen ; er is geen enkele reden om de ongeschreven
bronnen ongebruikt te laten ! »
8 euros (code de commande
: 11449).
VAN
BRAGT (Ria) De Blijde Inkomst van de Hertogen van Brabant
Johanna en Wenceslas (3 januari 1356). Een inleidende studie en tekstuitgave. Leuven, Nauwelaerts, 1956. In-8° broché,
126 p., illustrations hors texte, reproduction de la charte sur
feuille volante, (collection « Anciens Pays et Assemblées
d'États », n° XIII), rousseurs.
Table des matières
:
I. Inleiding.
Waarom nu over de Blijde Inkomst ? ;
Voorstelling en belang der Blijde Inkomst ; De
naam ; Behandelde punten.
II. Lieratuuroverzicht.
III. Wordingsgeschiedenis van de Blijde Inkomst.
De bevoordeelden. Was het charter ook voor
Limburg bestemd ?
IV. Formele analyse (begin- en eindprotocol ; de zegels ;
de getuigen).
V. Studie der originelen, kopieën, uitgaven.
A. De originelen (Beschrijving ;
Het grosseren ; Hun aantal ? ; De
Chartes van Brabant ; Identiteit van de nrs. 900 en 901 ;
Het Brussels origineel van Tienen ; Bestemmelingen.
B. De afschriften.
C. De uitgaven.
D. Conclusies.
Lijst van geciteerde bronnen en werken.
Bijlagen.
I. Tekst van de Leuvense « Blijde
Inkomst » en lijst der originelen, drukken en vertalingen.
(Tabel van der tekstvarianten in de vier originele stukken.)
II. Latijnse vertaling der Blijde Inkomst
van 3 januari 1356.
III. De naam « Blijde Inkomst ».
15 euros (code de commande
: 11495).
[VAN
BREEDENE (Egidius)]. STRUBBE (Eg. I.)
Egidius
Van Breedene (11..-1270). Grafelijk ambtenaar en stichter van de abdij
Spermalie. Bijdrage tot de geschiedenis van het grafelijke bestuur
en van de Cistercienser Orde in het dertiendeeuwsche Vlaanderen.
Brugge, De
Tempel, 1942. In-8° broché, 427 p., (collection «
Rijksuniversiteit te Gent. Werken uitgegeven door de Faculteit
van de Wijsbegeerte en Letteren », 94e aflevering).
Extrait de l'avant-propos
:
« Bij een onderzoek op het archief van de voormalige abdij
Spermalie trof mij, in een oorkonde van [11 ?] Februari
i 228 de zinsnede : quia sigillum cuiuscumque nostrum
[sc. comitis et comitisse] diu tulit [sc. Egidius de Bredene].
De sedert lang gekende stukken over de betwistingen, die in de
eerste helft van de XIIIe eeuw tusschen den graaf en den proost
van S. Donatiaan te Brugge als erfkanselier van Vlaanderen, betreffende
het bewaren van het grafelijke zelgel waren ontstaan, kregen
daar een aanvullende belichting, die van aard was dit duistere
vraagstuk een stap nader tot de oplossing te brengen. Vooral
de omstandigheid dat Egidius van Breedene een clericus comitis
was, scheen me in dit verband belangrijk toe. Bij verdere opsporingen
bleken voldoende bescheiden voorhanden om een vrij nauwkeurig
beeld van de loopbaan en den levensloop van dezen grafelijken
zegelbewaarder te geven.
Hoe zeer ik mij ook beijverd heb op het spoor
te komen van alle oorkonden waarin Egidius van Breedene vermeld
wordt, toch verkeer ik niet in den waan volledigheid te hebben
bereikt. In de massa bescheiden uit de XIIIe eeuw, die nog in
de archiefdepots begraven liggen, is er ongetwijfeld meer dan
eenstuk dat mijne verzameling had kunnen en moeten aanvullen ;
zelfs onder de uitgegevene bescheiden is het bijna zeker dat
het eene of het andere aan mijn nasporingen ontsnapt is. Ik verheel
me niet dat dus zaken of gebeurtenissen aan het licht kunnen
komen, die een belangrijke leemte in mijn uiteenzetting kunnen
aanwijzen. Niemand meer dan ik zelf zou, bij de begrijpelijke
teleurstelling over een bevondene leemte in mijn uiteenzetting,
een dergelijke ontdekking van harte toejuichen. Mijn opzet bij
het samenstellen van deze studie immers is niet geweest het persoonlijke
en individueele van Egidius in het licht te stellen, maar doorheen
diens leven en loopbaan, het belang en de rol te omschrijven
van een merkwaardige en weinig opgemerkte groep uit het dertiendeeuwsche
Vlaanderen : deze van de eerste beroepsambtenaren van het
grafelijke bestuur, de clerici comitis, zooals ze meestal
in de bronnen worden genoemd. Met de inlichtingen, die ik heb
kunnen verzamelen, meen ik een beeld te hebben mogen ophangen
dat, althans in zijn breede trekken, betrouwbaar is. De lezer
moge zelf oordeelen of ik mij daarbij vergist heb.
Ik heb dus in hoofdzaak Egidius als de vertegenwoordiger
van zijn stand beschouwd. Het individueel-biografische is daardoor
eigenlijk op den achtergrond geplaatst, terwijl zooveel mogelijk
nadruk werd gelegd op wat de toenmalige toestanden en opvattingen
kan ophelderen. Waar de loopbaan van Egidius nieuw licht op minder
gekende toestanden kon werpen, heb ik niet geaarzeld het biografische
kader te verruimen en zelfs een heel einde in het verleden terug
te grijpen ; vooral wat de grafelijke clerici in de XIIe
eeuw en het bewaren van het grafelijke zegel van af 1183 betreft,
viel de uiteenzetting vrij uitvoerig uit. Dat het onderwerp daarbij
niet tot in de laatste bizonderheden uitgewerkt werd en vele
punten van mijn uiteenzetting door latere navorschingen zullen
verbeterd en misschien aanzienlijk gewijzigd worden, bleek me
geen voldoende reden om de algemeene uitkomst van mijn onderzoek
ongedrukt te laten. Integendeel, ik zou me meer dan voldaan achten,
moesten mijn onderstellingen en mijn zienswijze een verdere navorsching
uitlokken.
Na de eigenlijke uiteenzetting volgen drie
bijlagen. De eerste geeft, onder den titel Egidius van Breedene
in de historische literatuur, een bondig kritisch overzicht
van de verschillende levensberichten, die eenig nieuws over Egidius
hebben gegeven ; het lag in den aard van de zaak daarbij
de vorming van de legende over Egidius uiteen te zetten. De tweede
bijlage behandelt, onder den titel Egidius van Breedene in
de bronnen, de verschillende namen en titels, die in de bronnen
aan Egidius worden gegeven : deze bijdrage levert het bewijs
dat de gebruikte oorkonden en bescheiden een en dezelfde persoon
onder die verschillende namen en titels aanduiden. De laatste
bijlage bevat de bewijsstukken. Ze is in twee afdeelingen gescheiden.
De bijlage III A geeft de samenvatting of de tekstuitgave van
de oorkonden die in den loop van de studie werden gebruikt ;
de bijlage III B bevat de verzameling oorkonden betreffende de
abdij Spermalie, volledig tot aan 1270, het overlijdensjaar van
Egidius, en na 1270 alleen voor zoover Egidius erin vermeld wordt. »
25
euros (code de commande : 11545).
VAN CASTER (G.) Festivités
en l'honneur de Saint
Rumold. Évêque, Martyr, Apôtre de Malines.
Trois conférences données
au Cercle Archéologique de
Malines par le président G. Van Caster. Malines,
Godenne, 1903. In-8° broché, 155 p., illustrations.
@ Ce volume est un extrait du tome
XIII (1903) du Bulletin du Cercle Archéologique, Littéraire
& Artistique de Malines.
La première conférence fut donnée le 3 avril
1903, elle a pour titre : Procession de la Paix, dite Peys-Processie.
La deuxième conférence fut donnée le 17
juillet 1903, elle a pour titre : Procession de Juillet. Processions
votives. Reliques. Châsses de 1369, 1631 et 1825.
La troisième conférence fut donnée le 7
août 1903, elle a pour titre : Groupes historiques et
allégoriques. Cortège des Géants. Décor
des rues. Programmes et Albums.
L'ouvrage se termine par la publication de notes et de documents.
10 euros (code de commande
: 11450).
VAN DAELE (Henk) Geschiedenis
van het stedelijk lager onderwijs te Antwerpen van 1830 tot 1872. Brussel, Gemeentekrediet van België, 1972.
In-8° broché, X + 367 p., illustrations hors texte,
(collection « Pro Civitate », n° 31).
7,50 euros (code de commande
: 2830).
VAN
DAMME (P.) Le port de Bruges.
Bruges, Desclée de Brouwer, 1946. In-4° broché,
101 p., illustrations , 56 ff. n. ch. comprenant un grand nombre
de reproductions photographiques.
@ Après une évocation
de l'histoire du port de Bruges, le volume s'attache surtout
à évoquer la situation moderne. La première
partie décrit le port d'escale (description, trafic, station
de soutage...), la seconde partie est consacrée au port
intérieur (description, trafic, ferry-boats, trafic du
macadam, trafic des fers, canal Bruges-Roulers, tarifs spéciaux
de chemin de fer...) et la troisième au port de pêche
(description, trafic, administration, école des pêcheurs...).
L'étude se termine par un chapitre sur l'administration
du port, des statistiques et une annexe sur le port et la guerre.
30 euros (code de commande
: 11108).
VANDEKERCKHOVE (Reinhild)
Structurele en sociale aspecten van dialectverandering. De dynamiek van het Deerlijkse dialect. Tongeren, Michiels, 2000. In-8° broché,
352 p., (collection « Werken van de Koninklijke Commissie
voor Toponymie en Dialectologie. Vlaamse Afdeling », n°
21).
10 euros (code de commande
: 381/63).
VANDERKINDERE
(Léon) Le siècle des Artevelde. Études sur la civilisation morale et
politique de la Flandre et du Brabant. 2e
édition avec une préface de M. Paul Fredericq.
Bruxelles, Lebègue & Cie, 1907. Grand in-8° broché,
XV, 346 p.
Table des matières
:
Chapitre I : La politique extérieure.
Chapitre II : La commune aristocratique.
Chapitre II : Les artisans.
Chapitre IV : La révolution démocratique.
Chapitre V : Le nouveau régime.
Chapitre VI : Le mouvement économique.
Chapitre VII : Les campagnes.
Chapitre VIII : La politique de centralisation.
Chapitre IX : La religion et le clergé.
Chapitre X : Les idées et les murs.
30 euros (code de commande
: 12669).
VAN DE VOORDE (H.) Enkele
aspecten van de Hobokense gesghiedenis rond de eeuwwisseling
1893-1911. Bruxelles, Gemeentekrediet
van Belgie, 1965. In-8° broché, 130 p.
7,50 euros (code de commande
: 1780).
[VAN
DE WIJER (H.J.)] Feestbundel H.J. Van de Wijer
den jubilaris aangeboden ter gelegenheid van zijn vijfentwintigjarig
hoogleeraarschap aan de R.K. Universiteit te Leuven 1919-1943.
Delen I en II (complet). Leuven, Instituut voor Vlaamsche
Toponymie, 1944. Deux volumes in-8° brochés, 484 et
378 p., cartes dépliantes.
Table des matières
:
Eerste Deel
H. J. Van de Wijer : Biographie en
bibliographie.
I. Anthroponymie en Toponymie
A. A. Beekman : Persoonsnamen in de
Nederlandsche toponymie.
R. Billiet : Uit het verleden en het
heden van Edingen.
A. Carnoy : Dieren in de Vlaamsche
toponymie.
D. J. Delestré : Bezittingen
van de Abdij van Grimbergen te Leuven.
H. Draye : Twintig jaar toponymisch
onderzoek in Vlaanderen (met een kaart).
J. Helsen : Stilistische opmerkingen
bij dorpskeurboeken uit de Kempen.
O. Jodogne : Buts et méthodes,de
l'anthroponymie (avec deux cartes).
J. Lindemans : De etymologie van Assenede,
Assent, Astene.
L. De Man : Betwiste Leuvensche plaatsnamen.
P. J. Meertens : Zeeuwse familienamen,
van plaats- en veldnamen afgeleid.
J. W. Muller : De spelling der (Noord)nederlandsche
plaatsnamen.
J. L. Pauwels : Metsel, Meertsel,
Meinaard en Meinaardshoven in de toponymie.
W. Pée : Familienamen en bijnamen
te Staakte (met een kaart).
F. Prims : Keuren der Vryheyt van
Arendonck.
G. Remans : Enkele aanteekeningen over
Buurschappen en Gemeente.
K. Roelandts : Bijdrage tot de studie
van de Vlaamsche -acum-namen.
J. De Smet : De Brugsche straatnamen
in 1399, in het cijnsboek van den disch der Brugsche O. L. Vrouwkerk
(met een kaart).
A. Stevens : Toponymie en dialektologie.
Beschouwingen in verband met de Nederlandse dialektvorm van enkele
Haspengouwse plaatsnamen.
J. Vannérius : Tessenderloo
et la Taxandrie (avec une carte).
V. Verstegen : Toponiemen te Mechelen
a/d Maas en plaatselijk dialect.
A. Vincent : Quelques toponymes de
Belgique.
J. De Wilde : Water-toponiemen uit
Noord-Waasland.
E. Dewolfs : Nog over de étymologie
van Bakkelein en Velp.
Tweede Deel
II. Dialectologie en Taalhistorie
E. Blancquaert : Apocope van slot -n
na doffe e in het Nederlandsch (met drie kaarten).
J. E. Dupont : Over Ouddietsche rechtsspreuken
in vreemde vermomming.
F. L. Ganshof : Toti oppido et universitati
inutilis.
L. Goemans : Uit Prof. P. Willems'
dialectkundig archief.
L. Grootaers : Bijdrage tot de Zuidlimburgsche
tonologie.
L. D'Hoop : De mouilleering der velaren
in het dialect van Tienen.
J. Leenen : Luikse herkomst van de
Limburgse knikker of « huuf » ?
A. Van Loey : Een mogelijke oorzaak
van de primaire i-umlaut.
J. F. Vanderheyden : Bibliographie
van de Neerlandistiek.
J. De Vries : Enige opmerkingen over
de werkwoorden voor maken en doen in het Germaans.
III. Literatuurgeschiedenis
J. Aerts : Iets over Daniël Bellemans
(1642-1674).
R. Antonissen : Het individualisme
van Willem Kloos.
L. Baekelmans : De eigenaardige Konstantijn
Simillion.
C. De Baere : Ignatius Vitzthumb en
het Vlaamsch tooneel te Brussel.
F. Baur : Nog Gezelle's Hiawadha.
V. Celen : Michiel de Swaen ais dichter
en Nederlander.
R. F. Lissens : Nieuwe Rodenbach-briefwisseling.
J. Van Mierlo : De echtheid van de
Heimelichede der Heimelicheit als werk van J. van Maerlant.
E. Rombauts : Justus de Harduyn's Goddelicke
Lof-Sanghen als liedboek der Contra-Reformatie.
P. Sobry : Principieele beschouwingen
over de studie en het karakter der Renaissancistische literatuur,
voornamelijk in Italië.
IV. Oudheidkunde
M. Gysseling : De Romeinsche kustverdediging
in Belgica secunda, volgens de Notitia Dignitatum.
H. Roosens : Het probleem der Frankische
begraafplaatsen.
V. Volkskunde
R. Foncke : Een Mechelse verwensing :
« Loopt naar de mik ! »
J. Goossenaerts : Volkskunde in het
Land van Ryen.
M. De Meyer : Rogge - Koren. Taalkundig
aspect van een volkskundig onderzoek (met een kaart).
Les deux volumes : 50
euros (code de commande : 11970).
VAN GELDER (H.A. Enno) Nederlandse dorpen in de
16e eeuw. Amsterdam, Noord-Hollandsche uitgevers maatschappij,
1953. In-8° broché, 147 p., plans, tableaux, («
Verhandelingen der Koninklijke nederlandse Akademie van Wetenschappen,
AFD. Letterkunde »).
13 euros (code de commande
: 322/67).
VANHAUTE (Eric)
De invloed van de groeii van het industrieel
kapitalisme en van de centrale staat op een agrarisch grensgebied
: de Noorderkempen in de 19de eeuw (1750-1910). Brussel, Gemeentekrediet,
1990. In-8° broché, 288 p., (collection « Historische
Uitgaven », reeks in-8°, nr. 81, 1990).
10
euros (code de commande : 399/68).
VAN RYSSEL (Daniël) De
Gentse huishuren tussen 1500 en 1795. Bijdrage tot de kennis van
de konjunktuur van de stad. Bruxelles, Crédit Communal, 1967.
In-8° broché, 170 p., tableaux, (collection «
Pro Civitate », 15).
10
euros (code de commande : 301/65).
VAN
WERVEKE (Hans) Kritische studiën betreffende de
oudste geschiedenis van de stad Gent. Universiteit te
Gent, 1933. In-8° broché, 103 p., une carte, (collection
« Werken uitgegeven door de faculteit der wijsbegeerte
en letteren », 69e aflevering).
Inhoudstafel :
I. « Castrum
Gandavum »
II. Het oorspronkelijke portus omvatte ook de Sint-Michielswijk.
III. Het oorspronkelijk domein van Sint-Baafs en Sint-Pieters
te Gent.
IV. Abdij- en portus-ekonomie.
V. « Ad opus castri ».
VI. Het Gentsche stadsschependom. Oorspronkelijk rechtsgebied
en uitbreidingen.
VII. De keuren van Mathilde en van Boudewijn VIII (1191).
VIII. « Porta Troncinii ». Torrepoort of
spui te Drongen ?
Index.
12 euros (code de commande
: 11626).
VERSTEGEN
(Vedastus) Lokeren onder de franse overheesing. Lokeren, Stadbestuur, 1977. In-8° collé,
367 p., un portrait et deux illustrations.
Table des matières
:
I. De eerste Franse bezetting.
II. De tweede Oostenrijkse restauratie, 1793-1794.
III. Van bezetting tot inlijving, 1794-1796.
IV. De boerenkrijk.
V. De militaire conscriptie, 1798-1800.
VI. Soldaten voor Napoleon.
VII. De gedwongen lening van 1795.
VIII. Van Franse naar Hollandse tijd, 1814-1815.
IX. De teelt van suikerbieten. Nationale feestdagen.
X. De fiscae en finantiële wetgeving.
XI. De finantiële toestand.
20 euros (code de commande
: 11922).
VIRRÈS
(Georges) Aspects du Limbourg. Bruxelles, Office de Publicité,
1945. In-12 broché, 81 p., frontispice et carte dépliante
hors texte, (« Collection Nationale », n° 61).
6,50 euros (code de commande
: 1323).
VOET
(Léon) L'âge d'or d'Anvers.
Essor et gloire de la Métropole au seizième siècle.
Adaptation française de Anne Fillon. Anvers, Fonds
Mercator, 1976. In-4° sous reliure, jaquette et étui
d'éditeur, 248 p., nombreuses illustrations en noir et
en couleurs (ces dernières contrecollées), bon
exemplaire.
Introduction :
« Dans le troisième tome de son
Histoire de la Belgique, au terme d'une rigoureuse analyse,
Henri Pirenne concluait : « Le mouvement économique
que l'on vient de décrire gravite autour d'Anvers et en
reçoit l'impulsion. Durant tout le seizième siècle,
les Pays-Bas ne constituent pour ainsi dire que la banlieue de
cette merveilleuse cité qui les soumet a son ascendant. »
Il est vrai que le port du Werf qui, au temps des Bourguignons,
n était encore qu'une bourgade insignifiante, devint en
quelques décennies, une vaste métropole qui domina
la vie économique et financière des Pays-Bas. Les
artistes et les savants se rassemblent et s'installent là
où mécènes, amis de l'art, spéculateurs
sont nombreux, et les échanges faciles. Anvers devint
donc également le centre artistique et intellectuel de
cette grande « banlieue » évoquée
par Henri Pirenne.
L'essor culturel et économique d'Anvers
ne fut pas seulement perçu par les provinces qui en bénéficiaient
directement. Quand, à Augsbourg, en 1585, l'Allemand Jobst
Amman grave sur bois une Allégorie du Commerce, il adopte
comme motif principal une vue d'Anvers. Certes, il ne crée
pas un chef-d'uvre (n'étant sans doute jamais allé
à Anvers, il déplace et déforme sans vergogne
quelques-unes des églises et des tours) mais le seul fait
d'avoir choisi Anvers comme symbole de la vie économique
de l'Europe est assez significatif.
Pour comprendre la rapide promotion du grand
port de l'Escaut, il importe de la situer dans son époque :
le seizième siècle, l'un des tournants de la civilisation
occidentale. C'est alors en effet que les horizons de l'Occident
reculent jusqu'à l'Amérique et à l'Asie.
Grâce aux ressources nouvelles fournies par l'expansion
économique, princes et monarques se mettent à moderniser
leur appareil de gouvernement et leurs armées : les
États modernes se constituent et, a cette occasion, éclatent
des guerres sanglantes qui redessinent la carte de l'Europe.
La Renaissance, née et mûrie en Italie, commence
a s'étendre vers le Nord au-delà des Alpes. Elle
apporte des formes d'art nouvelles et de nouvelles façons
de voir qui, plaçant l'homme au centre de l'Univers, créent
les conditions favorables au développement de la science
moderne. Mais cette nouvelle vision rationaliste de la vie n'expulse
pas le sentiment religieux du cur et de l'esprit des hommes :
l'enseignement de Luther entraîne de violents bouleversements,
tant religieux que politiques, et ébranle l'unité
de la Chrétienté.
Or, c'est en ce même seizième
siècle que les Pays-Bas s'affirment comme l'un des États
les plus prospères et jouent dans tous les domaines de
l'activité humaine un rôle quels n'avaient jamais
tenu jusqu'alors et qu'ils ne devaient plus jamais retrouver.
Les pages qui suivent vont tenter de faire
revivre le monde turbulent de la Renaissance, vu du point de
vue particulier mais privilégié de la Cité
de l'Escaut. Les illustrations dont l'exceptionnelle qualité
est due à la générosité et à
l'exigeante conscience artistique des responsables du Fonds Mercator,
permettront, au moins autant que le texte, de comprendre et de
sentir ce que fut, à son Âge d'Or, le rayonnement
d'Anvers, Métropole de l'Occident. »
60 euros (code de commande
: 11575).
WOLTERS
(M.J.) Codex Diplomaticus Lossensis ou Recueil et analyse
de chartes servant de preuves à l'histoire de l'ancien
comté de Looz. Gand,
F. et E. Gyselynck, 1849. In-8° broché sous une modeste
couverture factice, couverture originale conservée, IV,
452 p., deux planches hors texte, rare.
@ Mathias-Joseph Wolters (Ruremonde,
1793 - Gand, 1859) était issu d'une noble famille limbourgeoise.
Il suivit les cours de l'École polytechnique et, dans
les années 1820-1821, il fut chargé par le gouvernement
hollandais de la direction des travaux de fortification du front
de Bois-le-Duc à Maestricht, puis en 1825-1828 il dirigea
le creusement d'une partie du canal de Terneuzen à Gand.
Après la révolution, il intégra l'administration
du royaume de Belgique où il fit une très honorable
carrière. Passionne d'histoire et d'archéologie,
il publia de nombreuses notes historiques et il avait imaginé
de composer une histoire de l'ancien comté de Looz et
pour ce faire, il rassembla une foule de documents. « [...]
ignorant si la Providence nous accordera assez de jours et de
santé pour mener à bien l'ensemble de notre entreprise,
nous avons conçu l'idée qu'il serait peut-être
prudent de publier, par anticipation, les divers documents ou
matériaux historiques que nous sommes parvenu à
réunir et qui doivent former la base d'un travail subséquent
; car, si nous n'avions plus la faculté des les utiliser
nous-mêmes, il pourront servir à d'autres qui, après
nous, voudraient un jour s'occuper de l'histoire de Looz. »
De la Charte de Pepin de Herstal, en 714, aux édits
de la fin du XVIIe siècle, ce sont 528 documents qui sont
cités, localisés ou retranstricts.
& F. Swarts, dans Biographie nationale,
t. XXVII, col. 396-397.
100 euros (code de commande
: 11001).
. |